Najważniejsze informacje o Blaptica dubia

Blaptica dubia, czyli karaczany argentyńskie, szybko stały się jednym z najpopularniejszych owadów karmowych. To nie przypadek, ponieważ pod wieloma względami sprawdzają się jako idealne pożywienie dla różnych gatunków zwierząt.

Rozmiar

Karaczany argentyńskie w całym swoim cyklu rozwojowym występują w różnych rozmiarach: od około 0,5 cm jako wylęg do 4-5 cm jako osobniki dorosłe. Dzięki temu B. dubia może służyć jako pokarm dla praktycznie każdego zwierzęcia żywiącego się owadami.

Długość życia

Karaczany Blaptica dubia są długowieczne. Samce od urodzenia do śmierci przeżywają średnio 8-12 miesięcy, natomiast samice przy sprzyjających warunkach nawet 2 lata. Rozmnażać zaczynają się po około 4-6 miesiącach od przyjścia na świat; wszystko zależy od warunków, w jakich są trzymane w czasie wzrostu. Są jadalne na każdym etapie życia.

Odżywianie

Pod względem ilości białka karaczany argentyńskie są jako pokarm bardziej odżywcze niż np. mączniki, drewnojady czy świerszcze (zawartość białka u larw B. dubia wynosi do około 23%, zaś u innych owadów karmowych maksymalnie 16-20% ). Dodatkowym atutem jest ich długi układ pokarmowy przystosowany do trawienia zróżnicowanego pokarmu: jeśli nasze zwierzę nie przepada za pokarmem roślinnym, wystarczy, że dzień przed karmieniem podamy go karaczanom.

Bezpieczeństwo przechowywania

Karaczany argentyńskie nie wspinają się po gładkich powierzchniach ani nie latają (chęć do latania wykazują sporadycznie jedynie samce), dlatego trzymane w plastikowych pojemnikach z gładkimi ścianami i pokrywą nie mogą uciec. Niepotrzebne są żadne dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci wazeliny na ściankach.

Hodowla

Utrzymanie B. dubia w dobrej kondycji oraz ich rozmnażanie jest stosunkowo proste. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki: temperaturę (30°C-32°C), wilgotność (40-60%) oraz mokry i suchy pokarm, więcej na temat hodowli znajdziesz tutaj. Najlepiej stosować pokarmy jak najmniej przetworzone i maksymalnie zróżnicowane.